Čudovita obeležitev Svetovnega dneva Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter imeniten začetek Tedna Rdečega križa
V rdeči predavalnici Pravne fakultete Univerze v Ljubljani se je včeraj, 9. maja 2024 zbralo več kot sto deležnikov iz različnih družbenih sfer, ki so se udeležili posveta Vloga in pomen Rdečega križa. Zbrane je najprej nagovorila predsednica Državnega zbora RS, mag. Urška Klakočar Zupančič. Posvet je vodila prof. dr. Vasilka Sancin, podpredsednica RKS in vodja Katedre za mednarodno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je kot prva Slovenka izvoljena leta 2022 v svetovalni odbor sveta OZN za človekove pravice.
Vsebinsko izredno poln posvet je ponudil dva odlična panela.
Kakšna je pravzaprav vloga Rdečega križa, v Sloveniji in tudi širše? Kakšen ali še bolje, kolikšen pomen ima naše delo? Na obe vprašanji bi lahko odgovoril z eno besedo: nepogrešljiv. Mag. Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora RS, se je v uvodnem nagovoru dotaknila pomena sodelovanja in predvsem humanosti, zlasti v tako nepredvidljivih in težkih časih. Mag. Ana Žerjal, predsednica RKS, je nato v svojem nagovoru osvetlila zgodovino Rdečega križa ter širino in globino letošnjega slogana 'Ohranjamo humanost živo', nato pa je Cvetka Tomin, generalna sekretarka RKS, ponudila konkreten vpogled v organiziranost in delovanje RKS v praksi.
Kaj je Rdeči križ Slovenije med drugim storil v letu 2023?
- v letu 2023 je aktivno delovalo 10.513 prostovoljk (7.953) in prostovoljcev (2.560), ki so skupno opravili 562.815 prostovoljskih ur,
- 260 dni v letu smo organizirali krvodajalske akcije, kar pomeni 402 terenski krvodajalski akciji,
- na preverjanjih znanj prve pomoči in ostalih akcijah krepitve prve pomoči smo zabeležili 58.540 udeležencev,
- v sistemu zaščite in reševanja smo zagotavljali 865 pripadnikov v ekipah prve pomoči in stacionarija oz. nastanitvenih enot,
- dodatno smo usposobili 63 oseb za prvo psihološko pomoč po nesrečah,
- razdelili smo 2.549,8 ton hrane, 172,2 ton higienskih pripomočkov in 269,8 ton rabljenih oblačil in obutve - pomoč je prejelo 121.296 oseb,
- druge oblike pomoči smo nudili 173.944 ljudem (laično psihosocialno svetovanje in informiranje, pomoč na domu, družabništvo, srečanja starejših, Postaje RK, …),
- izvedli smo letovanja za 1.745 socialno ogroženih otrok ter 250 starejših.
Prvi panel RKS – nacionalni in globalni pomen, je vodila mag. Lilijana Kozlovič, predsednica Statutarne komisije RKS in vodja Zdravilišča RKS Debeli rtič, na njem pa so sodelovali Cvetka Tomin, generalna sekretarka RKS, Olga Andrejek, direktorica Urada za preventivo, usposabljanje in načrtovanje ter mag. Darko Čander, sekretar Ministrstva za zdravje RS, Direktorat za zdravstveno varstvo.
Cvetka Tomin je izpostavila mnogokrat spregledano dejstvo, da je RKS prvi pomočnik javnim oblastem, vedno v stanju pripravljenosti in odziven za nudenje pomoči, čemur sta sogovornika soglasno prikimala. Olga Andrejek je poudarila pomen pripravljenosti na naravne in druge nesreče, ki postajajo naš stalni spremljevalec in da je vloga Rdečega križa, ki s krepitvijo znanj posameznikov krepi tudi odpornost družbe, tukaj izredno pomembna. Mag. Darko Čander se je v panelu dotaknil javnih pooblastil, ki jih izvaja Rdeči križ Slovenije – od krvodajalstva, prve pomoči do ukrepanja ob nesrečah in poudaril, da svoje delo opravljamo odlično in da nas podpira tudi v naših prizadevanjih sistemske vpeljave poučevanja prve pomoči v osnovne šole.
Drugi panel Rdeči križ in Rdeči polmesec in pravo – sodobni izzivi je vodila prof. dr. Vasilka Sancin, podpredsednica RKS in vodja Katedre za mednarodno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, sodelovali pa so mag. Nuška Jerman, pravnica RKS in namestnica generalne sekretarke RKS, dr. Marko Rakovec, generalni direktor in glavni pravni svetovalec Ministrstva za zunanje in evropske zadeve RS ter as. Anže Mediževec, asistent na Katedri za mednarodno pravo PF in prostovoljec RKS.
Pravno odlično podkovani sogovorniki so se dotaknili tako področja mednarodnega humanitarnega prava in njegovega spoštovanja v konfliktnih situacijah po svetu, mednarodnega kazenskega pravosodja in uspešnosti pregona, zaščite oz. zlorabe znaka Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter potreb po sistemski in zakonski ureditvi na tem področju.
Oba panela sta ponudila tudi možnost za razgibano razpravo, kar je zgolj potrdilo pomembnost tovrstnih posvetov tudi v prihodnje in krepitve sodelovanja med vsemi deležniki, ki ohranjamo humanost živo.
Vsem sodelujočim in prisotnim se najlepše zahvaljujemo.
Foto: Boštjan Podlogar, STA